Новости

03.09.2016
Konstruktori – rūpīgu vecāku labākā izvēle.

Lai gan šodienas pasaulē arvien biežāk rodas jautājums par skaidru dzimumu dalījumu nepiemērotību un uzpeld problēmas, kas saistītas ar lomu sadali sabiedrībā, vairums dzīves jomu joprojām ir dziļi konservatīvas. Daudzējādā ziņā tas attiecas arī uz bērnu audzināšanu. Meitenēm pērk kleitas ar rišām un dārgas lelles, cerot izaudzināt mazas princesītes, zēni dabū mašīnītes un velosipēdus, līdz galam neiedziļinoties paša bērna vēlmēs.

Bet ir ļoti svarīgi, lai rotaļlietas būtu noderīgas un attīstību veicinošas. No šā viedokļa īpaši labi ir konstruktori. Tie palīdz attīstīt radošo domāšanu, loģiku un smalko motoriku.

Uz smalkās motorikas attīstību vecāku uzmanību pievērš gan skolotāji, gan audzinātāji, gan ārsti, jo no tā būs atkarīgs runas iemaņu apguves ātrums, intelektuālās attīstības līmenis. No šā viedokļa konstruktori ir acīmredzami izdevīgākā stāvoklī attiecībā pret visām citām rotaļlietām, jo šajā noteikta modeļa montāžas procesā bērns pastāvīgi rokās groza nelielas detaļas, mācoties saskaņot savas darbības un pareizi aprēķināt spēkus.

Sistēmiskā domāšana saņems nepieciešamo stimulu attīstībai, ja modelis, kas ir jāsavāc, sastāvēs no atsevišķām „apakšsistēmām”. Tas ir: sākumā bērns savāc atsevišķus elementus veidojamajai konstrukcijai, un tad apvieno šos elementus, modeli padarot sarežģītāku. Šādi komplekti var būt dārgāki, bet no lietderības viedokļa tomēr ir daudz labāki.

Konstruktori bērnam veicina arī saprātīgas patstāvības iegūšanu. Katru reizi, kad viņa konstrukcija sagāžas, bērns mācās pārvarēt sevi un adekvāti reaģēt uz iespējamām neveiksmēm. Šajā brīdī daudzi vecāki pieļauj kļūdas, nepārtraukti cenšoties palīdzēt bērnam, un galu galā paši savāc konstruktoru viņa vietā. Personīgo loģiku jūs, protams, atraisīsiet, bet jūsu bērna patstāvība labāka nekļūs.